На прв поглед Милано изгледа како грациозен модел на писта со одлична коскена структура, екстравагантен стил и без очигледна душа. Најбогатиот и најмодерниот град во Европа кој истoвремено изобилува со историски и артистички атракции, меѓу кои најголемата готска катедрала во светот, уметничкото дело “Последната вечера“ и најпознатата оперска куќа во светот „La Scala”. Милано е главниот мотор на економијата во својата земја и домот на берзата. Преку ден може да направите одличен шопинг, додека пак во вечерните часови може да уживате во авангардната театарска сцена, фабулозната аперитив сцена или во некој од жешките клубови до раните утрински часови.

Топ 10 места од интерес:

  1. Плоштадот и катедралата „Il Duomo”
  2. Оперската куќа „Scala”
  3. „Tempio della Vittoria”
  4. „Corso Vittorio Emmanuelle II”
  5. Каналот „Naviglio della Martesana”
  6. Музејот на Леонардо да Винчи
  7. „Quadrilatero d’Oro”
  8. Библиотека и пинотека „Ambrosiana”
  9. Црквата „St.Maria della Grazie”
10. Стадионот "San Siro"

 


Предлог програма:

1 ден. Слетување на аеродромот во Малпенса во 14:25 ч. Пристигнување во Милано. Препорачуваме разглед на градот: замокот Сфорца – некогашната службена резиденција на миланските војводи, Плоштадот Дуомо и Катедралата Дуомо- петта по големина во светот и најголема катедрала во Италија, за чија изградба биле потребни 6 века, Galleria Vittorio Emanuele, операта- Миланската Скала... Слободно време за прошетка  

2 ден:  Посета на црквата 'Santa Maria della Grazzie' во чија близина се наоѓа и  едно од ремек  делата на Леонардо Да Винчи  “Последната вечера”, Предлагаме прошетка по каналот ”Navigli”... Вечерта вклучете се во една од ноќните тури на разглед на градот. Голема можност да се види осветлениот Милано и да се открие ноќниот живот на Миланезите. 

3 ден: Ден предвиден за најпознатиот шопинг во светот. Започнувајќи од улицата Corso Vittorio Emanuele II, потоа низ златниот четврт улиците: Via Montenapoleone, Via Gesu, Via St.Andrea I Via Santo Spirito, завршувајќи кај улиците Corso Venezia и Corso Buenos Aires. Можност за посета на еден од најубавите спортски објекти стадионот 'San Siro'. 

4 ден: Слободно време. Трансфер до аердоромот во Бергамо. Препорачуваме да бидете на аеродром два часа пред поаѓање.


Цена: од 204 € (3 BB)


Во цената на пакетот е вклучено: 
-Авионски превоз на релација Скопје – Милано – Скопје/ 'WizzAir'.
-Аеродромски такси. 
-Хотелско сместување во хотел 3* на база 3 BB (ноќевање со појадок).
Летови: четврток и недела
Skopje - Milan Malpensa 19:20 – 21:25 (W6 7741)  
Milan Malpensa - Skopje 21:40 – 23:40 (W6 7742)   
*цената и саатниците зависат од моментално расположливите места на авио компанијата.

Во цената на пакетот не е вклучено:
 
- Трансфер Аеродром Малпенса - Централна станица Милано со редовни линии со воз 13€ по лице (информативно).
- Tакси трансфер Аеродром – Хотел 90-95€ (информативно).

Напомена:
- City Break аранжманите се индивидуални патувања
- Цените на истите се информативни како најповолна понуда во одреден период

- Конкретна информација според ваше барање и понуда, побарајте на [email protected]


Предлог хотели:

 

Hotel Berlino 3*
City Center 5km
Gallery image of this property
Цена: 3 BB од 204 € по лице
Ibis Milano CA Granda 3*
City Center 6km
Gallery image of this property
Цена: 3 BB од 211 € по лице

Catalani e Madrid Hotel 3*

City Center 5,5km

Цена: 3 BB од 217 € по лице

 


 

GALLERY