Куба (шпан. Repъblica de Cuba) — најголемата островска земја во групата на Големите Антили. Таа од сите страни е опколена со водите на Атлантскиот Океан на исток, Мексиканскиот Залив на север и Карипското Море на југ.
Куба има тропска клима со постојани температури на воздухот од 25°С. Со своите долги песочни плажи и водените површини со неверојатна сина боја, секоја година примамува милион туристи од целиот свет. Најголемото и најпознатото место Варадеро, го посетуваат 1 милион странски туристи годишно. Варадеро е ексклузивниот дел на Куба со прекрасни плажи. Сместен е на полуостровот Хикакос, на околу 140 км источно од Хавана. Варадеро претставува најголем комплекс од ресорти на Карибите, со голем број на ресторани и хотели. Поради преубавите бели, песочни плажи и море што остава без здив, останува меѓу најпопуларните туристички места на светот.
Излети Варадеро: 
БАЗЕН СО ДЕЛФИНИ преставува главна атракција, посебно популарна кај децата. Делфините заедно со своите тренери со многубројните перформанси ке Ви приредат незаборавна атракција (сокање низ обрач и различни скокови во вода.)
КУЛАТА ВО ВАРАДЕРО
ПАРКОТ "Josone"  со својата зелена оаза со палми и вештачкото езеро привлекува голем број посетители. Во овој парк ќе имате можност да јавате коњи, да пловите со чамец  по  езерото. Во склоп на овој парк се наоѓа куглана и стрелана.
КУЌAТА НА ЕРНЕСТ ХЕМИНГВЕЈ Ви препорачуваме да не ја пропуштите шансата да ја посетите куќата на еден од најзначителните писатели на 20 век која било прибежиште и инспирација на овој виртуоз а воедно и  дом на некои од неговите најзначајни дела, како што е легендарниот роман Старецот и морето. Имотот е останат во иста состојба од времето кога славниот писател живеел. При оваа посета   ќе можете да му се восхитувате на импресивната колекција ловни трофеи, оригиналната машина за пишување и секако многуте различни видови скапи алкохоли што во  куќата на Хемингвеј никогаш не недостасувале. Неговата позната јахта „Пилар“ е исто така дел од поставката, а интересно е да се искачи на кулата за набудување, каде што тој често пишувашувал а од која се гледаат мали гробишта од миленичињата на Хемингвеј.

ИНФО БЛОГ СО ПОВЕЌЕ ИНФОРМАЦИИ ЗА ДЕСТИНАЦИЈАТА... >>>

ПРОГРАМА НА ПАТУВАЊЕТО:
1 ден  Полетување од Скопје во 05:45часот, пристигнување во  Загреб 07: 05, полетување кон Франкфурт во 07:45 часот, пристигнување во 09:15 часот.  Полетување од  Франкфурт  во 13:15 часот, слетување во Варадеро.во 18:50 часот. Сместување во избраниот хотел.
2 ден до 10 ден Престој во избраниот хотел на база all inclusive се вклучено, слободно време за индивидуални активности и одмор. 
11 ден  Полетување од аеродромот во Варадеро во 17:40 часот.
12 ден Слетување во Франкфурт во 09:30, полетување кон Загреб во 15:55часот, пристигнување во17:15часот. Полетување за Скопје во 22:00 часот, пристигнување Скопје во 23:30 часот.

КУБА
ИНДИВИДУАЛНИ ПАКЕТ АРАНЖМАНИ
 
ХОТЕЛИ Соби Услуга август септември октомври ноември
LABRANDA VARADERO RESORT **** DBL Standard 10AI 1210 1210 1210 1320
MEMORIES VARADERO ****
DBL Economy 10AI 1375 1375 1375 1375
BE LIVE EXPERIENCE LAS MORLAS *** DBL Standard 10AI 1340 1340 1340 1340
OCEAN VARADERO EL PATRIARCA ***** DBL Standard  10AI 1335 1335 1335 1606
MELIA LAS ANTILLAS **** Varadero 
DBL Economy 10AI 1442 1442 1442 1442
MELIA VARADERO **** Varadero DBL Standard 10AI 1542 1542 1542 1542
MELIA LAS AMERICAS ***** Varadero DBL Standard 10AI 1683 1683 1683 1683
PARADISUS VARADERO RESORT & SPA *****  Junior Suite  10AI 1668 1668 1668 1713
PARADISUS PRINCESA DEL MAR RESORT & SPA ***** Junior Suite 10AI 1660 1660 1660 1680
     

Share this post: