Псакудија се наоѓа на Ситонија, поточно помеѓу двата полуострова (Касандра и Ситонија), околу 80 километри од Солун и околу 20 километри од Неа Муданија.
Psakoudia village | Halkidiki
Псакудија се наоѓа под главниот пат, на една прекрасна песочна плажа, опкружена со мирисна борова шума и кристално чисто море.Псакудија е погодно место погодно за тивок и семеен одмор но и за младите луѓе поради неколку многу познати плажа барови во близина на поголемите туристички центри Никити и Неос Мармарас. Во Псакудија, покрај бројните продавници, ресторани, кафулиња,.


За сместување ви препорачуваме:
 


Villa AKAKIA е бездруго најубаво лоцираниот објект
од понудата за Псакудија. Во непосредна близина на
морето на 150 m оддалеченост, со убаво уреден двор
со сенка од дрвја, вилата Акакиа ја нуди својата слика
како едно од  блиските и идеални места за одмор.
Располага со комфорни и убаво уредени апартмани,
сите опремени со квалитетен мебел,
ТВ, клима уред, тоалет, мини-кујна и балкон.
Плажата, околните објекти и ресторани со богата исхрана,
ви нудат можност за навистина квалитетно сместување,
со ваша сопствена организација на квалитетен и комфорен
одмор во Псакудија. Можноста за прошетки низ
Ситониа се само мотив повеќе за нејзиниот избор
. 


 

ОСТАНАТИ МЕСТА КОИ ВИ ПРЕПОРАЧУВАМЕ ДА ГИ ПОСЕТИТЕ >>

Метаморфози – семеен одмор меѓу морето и мирисот на боровите
Замислете мирис на море измешан со мирис на борова шума. Всушност не мора да замислувате – токму таа убавина ја има во Метаморфози, едно од најмирните места на почетокот на Ситонија, покрај море, на зелена падина. Жителите овде важат за исклучително љубезни.
Златните и свиленикави песочни плажи, чистите сини води и одличната локација го прават одлична дестинација за семеен одмор, особено за семејства со помали деца, но и за „истражувачи“ што сакаат секој ден да го поминат на различна плажа на Ситонија.
Плажата на Метаморфози, всушност, е синџир од повеќе плажи што го одбележуваат почетокот на вториот крак на Халкидики – Ситонија. Главна е градската плажа, со сино знаменце, но како што се движите надолу по кракот се нижат помали организирани, симпатични плажи во состав на хотелите или на beach-барови. Овие плажи се комбинација од ситен и крупен песок, а морето е чисто и одлично за пливање. Мирисот на боровите на сето ова му дава посебен „зачин“.
За „истражувачите“, три од топ 10 плажите на Ситонија се на растојание од помалку од 20 минути возење - Агиос Јоанис кај Никити – 14 минути, Калогрија меѓу Никити и Неос Мармарас – 17 минути и бескрајната Трани Амуда кај Ормос на – 19 минути. Но доколку не ви пречи да возите и подолго, цела Ситонија ви е на дланка.

Metamorfosi - Sithonia tourist guide - Nikana.gr


Никити се протега по главниот пат, од двете страни и нежно се спушта кон прекрасната песочна плажа и кристално синото море. Никити има единствен супермаркет „Лидл“ во Ситонија, што секако помага во неговата популарност кај сите туристи. На горната страна од автопатот е стариот дел од одморалиштето Никити. Во ова одморалиште има и доктор, банкомат, голем број маркети и прекрасно шеталиште  што се протега по целата должина на песочната плажа. Покрај плажата, можеме да спомнеме  дека има голем број на убави кафулиња и таверни, ресторани за морска храна и скара. Никити е познато место за производство на мед.
Nikiti, Sithonia, Halkidiki, Greece - YouTube


Неос Мармарас, космополитско и неодоливо место кое никој не го остава рамнодушен. Изграден е во стилот на амфитеатар, и се наоѓа во најголемиот планински регион Ситонија.  Поврзан е со меѓуградски превоз со другите градови на полуостровот, како Торони, Сарти, Никити. Покрај тоа, постојат дневни рути кои го поврзуваат овој град со Солун. Од година во година, ова интересно место собира многу посетители кои уживаат во кристално чистото море, златен песок, ароми на еукалиптус и живописни пристаништа. Постојат грчки ресторани на главната улица, со традиционални мотиви и најдобри специјалитети за морска храна во овој дел на Грција. Неос Мармарас претставува збир на урбани објекти, како што се хотели, ресторани, барови, кафулиња, но и традиционална убавина на грчкото крајбрежје, во кое се сместени некои од најубавите плажи на Халкидики.
Maria's Apartment, Neos Marmaras, Greece - Booking.com


Сарти е уште едно парче рај на Ситонија.
На 140 км од Солун на источниот брег на Ситонија, се наоѓа Сарти, можеби едно од најубавите одморалишта во областа. Веднаш ќе бидете воодушевени од неговиот космополитски шарм, тесните улици полни со таверни, барови, ресторани, продавници за сувенири и разни продавници, од една страна, и тиркизната сина боја и погледот на Атос од друга страна. Ова место се соочува со Света Гора и е целосно подредено на потребите на туристите. Самото место е поделено на стари и нови делови. Главното шеталиште се наоѓа помеѓу плажата и бројните таверни и продавници.  Градската плажа во Сарти е долга околу 2 км и во стариот дел е добро организирана, баровите на плажа се на секој чекор. Во центарот на градот има градски плоштад и околу него и на страничните улици има продавници, мини маркети и супермаркет.
Sarti beach | Halkidiki