Шарм Ел-Шеик  е најпосетуваното туристичко одморалиште во азискиот дел на Египет. 
Различниот подводен свет и многубројнитена корални гребени во Црвеното Море го прават Шарм Ел Шеик многу привлечна дестинасија за нуркачите  и еколошките туристи. 
Шарм ел Шеик се наоѓа на 480 км од Каиро, на југот на Синајскиот Полуостров  долг 15 км,  кој се состои од три корални гребени : Заливот Нама, Заливот Шаркс и Заливот Набка опкружени со бедуински населби, планини и пустина.. 
Изобилството корални гребени на брегот се дом на бројни тропски видови риби.
Центарот на Шарма е Намама Залив, каде што по шеталиштето долго 3 км се наоѓаат голем број хотели, кафулиња, ресторани и продавници. 
Image result for sharm el sheikh Image result for sharm el sheikh


ПРОГРАМА НА ПАТУВАЊЕТО:

1. ден СКОПЈЕ – ШАРМ ЕЛ ШЕИК
Состанок на групата на аеродромот во Скопје 2 часа пред предвиденото време за лет. Директен лет за Хургада. Пристигнување на аеродромот во Шарм Ел Шеик, средба со претставниците на агенцијата и трансфер со автобус до резервираниот хотел. Превземање и сместување во собите според хотелски правила (по 14:00 часот).

од 2 до 6/13. ден ШАРМ ЕЛ ШЕИК
Денови за одмор и уживање во убавините на Црвеното Море со престој во хотели (со услуги по сопствен избор од каталогот) лоцирани во туристичките хотелски зони на Шарм Ел Шеик. Можност за факултативни екскурзии во организација на локалната партнер агенцијата (Мојсиева Гора со манастирот Св. Катерина, крстарење до островот Тиран; нуркање; пустинско мото сафари; посета на Каиро, Посета на Петра, Израел...итн).

7/14. ден ШАРМ ЕЛ ШЕИК – СКОПЈЕ
Одјавување и напуштање на собите до пладне, односно според правилата на хотелот по што завршуваат хотелските пансионски услуги. Слободно време за индивидуални активности до заминување на аеродромот во вечерните часови. Предавање на багажот два часа пред полетување. Директен лет за Скопје. Пристигнување во Скопје во раните утрински часови (нраеднит ден).


ИЗБОР НА ХОТЕЛИ ВО ШАРМ ЕЛ ШЕИК
Early Booking попусти за резервации до 29.02.2020

ХУРГАДА Египет ПОАЃАЊЕ (C-INN) 05 ЈУНИ 12 ЈУНИ 19 ЈУНИ
ХОТЕЛИ ДЕНОВИ 6 ноќи/7 дена 6 ноќи/7 дена 6 ноќи/7 дена
CORAL HILLS RESORT  4* All Inclusive 398 € 398 € 398 €
FALCON NAAMA STAR 3* All Inclusive 411 € 411 € 411 €
FALCON HILLS 3* All Inclusive 412 € 412 € 412 €
VERGINIA SHARM RESORT 4* All Inclusive 418 € 418 € 418 €
FARAANA HEIGHTS RESORT 4* All Inclusive 423 € 423 € 423 €
AURORA ORIENTAL RESORT 5* All Inclusive 461 € 461 € 461 €
REGENCY PLAZA RESORT 5* All Inclusive 462 € 462 € 462 €
DREAMS BEACH SHARM EL SHEIKH  5* All Inclusive 468 € 468 € 468 €
SHARM GRAND PLAZA 5* All Inclusive 481 € 481 € 481 €
STELLA DI MARE BEACH & SPA 5* All Inclusive 491 € 491 € 491 €
HILTON SHARM WATERFALLS RESORT 5* All Inclusive 501 € 501 € 501 €
NOVOTEL BEACH 5* All Inclusive 504 € 504 € 504 €
SHERATON SHARM RESORT 5* All Inclusive 513 € 513 €   513 €
SUNRISE ARABIAN BEACH 5* All Inclusive  826 € 826 €  826 € 

 

* Цена за возрасно лице во двокреветна соба, со авионски превоз,  аеродромски такси и трансфери.ВО ЦЕНАТА Е ВКЛУЧЕНО:
* 6 или 13 ноќевања на база наведената услуга.
* Авионски чартер превоз на релација Скопје – Шарм Ел Шеик – Скопје со можност за чекиран багаж
* Аеродромски и административни такси во износ од 80еур (30еур за бебе до 1.99 год)
* Организиран трансфер аеродром – хотел – аеродром во Шарм Ел Шеик
* Асистенција на локален партнер и претставник
* Организација на аранжманот

ВО ЦЕНАТА НЕ Е ВКЛУЧЕНО:
* Патничко здравствено осигурување
* Влезна виза за Египет (***) - за МК пасоши се добива на лице место по пристигнување, потребни се 25усд, хотелска резервација и пасош со важност од минимум 6месеци. (*** За краток туристички престој во Шарм Ел Шеик без напуштање на Синајскиот регион виза НЕ Е ПОТРЕБНА. Во случај на напуштање на Синајскиот регион виза може да биде обезбедена на лице место дополнително во соработка со локалните партнери и оретставници)
* Хотелски услуги после одјавување на собите (*** хотелот има право да ги прекине All Inclusive услугите по времето предвидено за одјавување)
* Факултативни екскурзии и други индивидуални трошоци.

За резервација потребна е нерефундабилна уплата од 30% од вкупната цена, а до завршување на валидноста на актуелните ценовници треба да се затвори најмалку 50% од износот. Целосна доплата на аранжманот најдоцна 14 дена пред почетокот на аранжманските услуги.

Препорачуваме да ги проверите сатниците на полетување 24 часа пред објавеното – планирано време на полетување. Сите сатници-времиња во табелите се дадени во локално време. Организаторот не прифаќа одговорност за промени во сатниците кои се резултат на промени во редот на летање на авиопревозникот, или доколку истите настанат од причини кои не можат да се предвидат. Евентуалното пристигнување во хотелот по полноќ или во раните утрински часови се смета за реализирана услуга. За можните спорови ќе се применува важечката регулатива во авио сообраќајот. "

НАПОМЕНИ:
* Доколку не се оствари минималниот број на патници,организаторот го задржува правото да го откаже или да ја зголеми цената на аранжманот како и цените на факултативните излети.
* Организаторот на патувањето го задржува правото, во случај на промена на монетарниот пазар или промена на цените на сместувањето или на превозот, да ја промени и цената на аранжманот или да воведе задолжителна доплата.
* Краен рок за отказ на аранжманот од страна на организаторот е 7 дена пред патувањето.
* Цените се однесуваат за сместување во стандардни соби. Поглед на море / базен / град... организаторот не може да гарантира, со исклучок во случаи кога постои доплата со која патникот си обезбедува поглед специфициран во ценовникот.
* Категоризацијата на хотелите е врз основа на категориите во договорот помеѓу организаторот на патувањето и локалниот партнер. Во случај на ненајавена промена организаторот не сноси одговорност. Видот и квалитетот на храната зависат од категоријата на хотелот и организаторот нема влијание на истата. Распределбата на соби во хотелот врши исклучиво рецепцијата по пристигнување во хотелот. Организаторот не може да влијае на спратот, позицијата на собата или големината на креветите, освен во случај кога се однапред дефинирани / објавени, или има доплата за истите.
* Помошните кревети се речиси секогаш со помали димензии од стандардните кревети. Некои од хотелите не нудат можност за дополнителен лежај/кревет (најчесто кога децата имаат бесплатно сместување), и во истите децата го делат лежајот со возрасните патници.
* За сместувањето на патниците задолжен е придружникот / представникот на групата. Еден хотелски ден како и услугите во истиот се смета од 14:00 час од денот на важоста на аранжманот, најдоцна до 12:00 часот на пладне на последниот ден на аранжманот, без разлика кога (во зависност од саатниците на летот, на кои организаторот не може да влијае) гостинот ќе влезе / излезе од хотелот. Секое користење на собите и услугите во хотелот, првиот ден пред 14:00 час / последниот ден по 12:00 час се подлежни на дополнителни трошоци кои ги наплаќа хотелот. За периодот од напуштањето на собите до моментот за трансфер до аеродром, секогаш се обезбедува простор за складирање на багажот.
* Организаторот го задржува правото на промени во програмата кои се однесуваат на распоредот на одредени содржини поради објективни околности.
* ФАКУЛТАТИВНИТЕ ИЗЛЕТИ не се составен дел на програмата за патување и претставуваат засебен договор помеќу патникот и организаторот на излетите – локалната агенција. Во деновите кога се организираат излети патниците може да се обратат на рецепцијата во сместувачкиот капацитет ланч пакет или ладен оброк. Агенцијата не сноси одговорност за евентуални поинакви усни информации за програмата на патување. "


* ВАЛИДНОСТ НА ПАСОШОТ ДА БИДЕ МИНИМУМ 6 МЕСЕЦИ ОД ДАТУМОТ НА ПРИСТИГНУВАЊЕ
* ЗАДОЛЖИТЕЛНО ДВА ДЕНА ПРЕД ПОЛЕТУВАЊЕ ДА СЕ ПРОВЕРИ ТОЧНОТО ВРЕМЕ НА ПОЛЕТУВАЊЕ НА АВИОНОТ ОД СКОПЈE