26.април  (петок)      СКОПЈЕ - ВЕНЕЦИЈА 
Состанок на групата во Скопје на паркингот спроти хотелот “Holiday Inn” во14:30ч. Поаѓање за Венеција во 15:00ч. Излез од Македонија преку граничниот премин Табановце. Дневно и ноќно возење преку Србија, Хрватска и Словенија со попатни одмори. 

27.април  (сабота)  ВЕНЕЦИЈА ( околина )
Пристигнување на пристаништето “Пунта Сабиони” во Лидо Ди Јесоло, во предпладневните часови. Превоз со брод “вапорето” до центарот на Венеција. Разглед на градот: плоштадот и црквата Св.Марко, Мостот на воздишките, Дуждевата палата, Прокуратите, Мостот Риалто, Каналот Гранде... Слободно време за индивидуални прошетки и разгледи. Сместување во хотел. Ноќевање.

28.април  (недела)     ВЕНЕЦИЈА- МОДЕНА – МАРАНЕЛО - БОЛОЊА
Појадок. Слободно време за индивидуални активности или факултативно-посета на Модена, градот познат по автомобилската индустрија, родниот град на суперколите како Ferrari, Monserati, Lamborghini, домот на најпознатиот светски тенор Luciano Pavarotti и на познатoто Италијанско вино Lambrusko. Панорамски разглед на Модена: плоштадите  Гранде и Данте, Катедралата на Модена, Градската куќа, црквата Сан Доменико, барокната зграда на палатата Дукал-денес Воена Акадамија во која се наоѓа Воениот Музеј и Библиотека. Посета на музеј куќата на Еnzo Ferrari во Модена, посветена на креаторот на едно од најкултните возила во светот. Музејот е уникатен по својата архитектурата, по изложените примероци и по начинот на кој ја раскажува успешната приказна за животот на Еnzo Ferrari. Потоа продолжуваме кон Маринело, градот во кој се е во знакот на Ferrari и во кој се наоѓа Ferrari Музејот, посветен на вистинските вљубеници во автомобилската индустрија. Во музејот можат да се видат ретки експонати на возила и истиот овозможува возење на Формула 1 стимулатор. Слободно време за индивидуални активности. Враќање во Венеција со попатна посета на Болоња. Ноќевање.

29.април  (понеделник)  ВЕНЕЦИЈА - ФИРЕНЦА 
Појадок. Слободно време за индивидуални активности и прошетки или факултативна целодневна посета на Фиренца -  - еден од најсликовитите Италијански градови, познат и како Бисерот на ренесансата. Панорамско разгледување на градот во кој твореле големите уметници на 14 и 15 тиот век: Базиликата на Св. Крст (Santa Croce) - Фиорентинскиот Пантеон со гробовите на великаните ( Макијавели, Росини, Данте, Галилеј), палатата Гонди во која Леонардо ја наслика Мона Лиза, плоштадот Сињори (своевиден музеј на отворено со бројни скулптури, ремек дела на ренесансата, стариот мост Понте Векио и истоимената палата, Базиликата Сан Лоренцо со капелата на Медичи, крстилницата Сан Џовани...Враќање  во хотелот во вечерни часови Ноќевање.

30.април (вторник)   ВЕНЕЦИЈА - ВЕРОНА - СКОПЈЕ
Појадок. Напуштање на хотелот во Венеција и заминување кон Верона - градот на Ромео и Јулија: Разгледот на Верона започнува на плоштадот Бра каде се наоѓа надалеку познатата Арена, потоа следи прошетка по познатата улица Mazzini која низ центарот на градот води директно до плоштадот Ербе. Разглед на плоштадот “Dei Signori” каде се наоѓа статуата на Данте, а потоа се упатуваме во дворот на куќата на Јулија каде ќе можете да се фотографирате со статуата на Јулија. Слободно време за индивидуални прошетки. Поаѓање за Скопје, со попатна посета на Палма Нова – познат outlet шопинг центар. Патувањето продолжува преку Словенија, Хрватска, Србија. Пристугнување во Скопје наредниот ден во предпладневните часови.....
 

  Цена на аранжманот:
Основен Пакет:
  159 Є (9.858,00 мкд)
Супериор Пакет: 219 € (13.578,00)
(вклучени разгледни на Венеција, Фиренца, Модена, Маранело, Болоња)

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:
- Превоз со туристички автобус на наведената релација.
- Сместување во хотел *** во околина на Венеција (Лидо ди Јесоло) на база 3 НП
- Панорамски разглед на Верона.
- Организација на аранжманот и придружник на патувањето.

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:
- (*) Превоз со брод “Вапорето” од Пунта Сабионе-Венеција 
и разглед на Венеција (25 €).
Туристичка такса 1€ по лице од ден, се плаќа на рецепција во хотелот.
- Факултативна посета на Фиренца (40 €) со локален водич.
- Факултативна посета на Модена, Маранело и Болоња ( 25 Eur ) влезници во музеите не се вклучени)
Влезници за музеите и културно-историските споменици.
Патничко осигурување 

НАПОМЕНИ:
- За реализација на аранжманот, потребен е минимум од 45 патници
- За овој аранжман важат Општите услови за патување на СКТМ и САВАНА


GALLERY