„Богаство на Индискиот Океан со мирис на цимет и ванила“… Се верува дека првите жители на оваа земја биле црнците на Банту, и според тоа го добила името, затоа што Занзибар значи „земја на црнците“. Занзибар е сместен на корален остров во Индискиот Океан и дел од источноафриканската држава Танзанија. Оваа земја е најголемиот производител на каранфилче во светот. Бел песок, тиркизно море, палми, незагадена природа, сето ова е доволно за идеален одмор и уживање на овој остров во Индискиот Океан. Главниот град и единствениот град што постои на овој остров е Стоун Таун, овој град е културен центар на Занзибар, карактеристичен со голем број на испреплетени, тесни улици, секогаш преполни пазари, голем број на џамии и големи арапски куќи со раскошни дрвени порти, го создаваат само првиот впечаток на овој град, кој го заштити УНЕСКО како еден од 100 најзначајни во светот.


 

Основни информации за Занзибар:
Главен град: Занзибар
Површина: 945.087 км²
Население: 36.481.000,  99% се со африканско потекло од над 130 племиња
Јазик: свахили и англиски
Религија:30-40% христијани, 30-40% муслимани, останатите припаѓаат на традиционалните религии.
Локално време: UTC + 3
Валута: Танзанија Шилинг
Температурата на водата во Индискиот Океан е околу 27 ° C во текот на целата година..
Вода: Не е препорачливо да пиете вода од чешма или ледени пијалоци.
Вакцина - не е потребна
Совети: Занзибар е муслиманска земја, треба да се почитуваат нивните обичаи. Не собирајте школки за време на нуркањето, бидејќи тоа ќе ги уништи коралните гребени.

ИНФО БЛОГ ОД МЕСТА КОИ ВИ ПРЕПОРАЧУВАМЕ ДА ГИ ПОСЕТИТЕ >>>>>>


ПРОГРАМА НА ПАТУВАЊЕТО:

1 ден  Полетување од Скопје во 12:25 часот, пристигнување во Доха во 18:20 h.  Полетување од Доха во 01: 55 часот, слетување во Занзибар  во 08:30 часот.
2 ден Пристигнување во Занзибар. Трансфер до хотел  и сместување. Ноќевање.
3 ден до 9 ден Престој во избраниот хотел на база на избраната услуга. Слободно време за индивидуални активности, одмор или некои факултативни излети.
10 ден Трансфер до аеродромот во Занзибар. Полетување во 17:20 часот , слетување во Доха во 23:50  , пристигнување во Скопје наредниот ден во 11:15 часот.


 


ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:
- Авионски билет Скопје - Доха - Занзибар - Доха - Скопје
- Сместување во избраниот хотел во Занзибар на 10 ноќевања на база на избраната услуга според табелата во ценовникот
- Аеродромски такси

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:
- Трансфери од аеродром Занзибар до соодветниот хотел
- Патничко осигурување
- Индивидуални трошоци
- Влезна виза за Танзанија (се наплатува на аеродром - 50$)

НАПОМЕНИ: 
- За овој аранжман важат Општите услови за патување на СКТМ
- Цената е дадена за миниум 2 лица

Цената зависи од моментално расположливите места на aвио компанијата, како и расположливоста по хотелите. 
Цената може да биде променета без претходна најава, при промена на цените од страна на хотелите.


ЕКСКУРЗИИ КОИ ВИ ГИ ПРЕПОРАЧУВАМЕ ВО ЗАНЗИБАР

Ресторан The Rock

Светски познатиот Ресторанот Рок, кој се наоѓа на Михамви Пингве  и во исто време најпознатиот ресторан во Занзибар. Од стара риболовна карпа, и од 2010 година е неизбежно место за сите посетители на Занзибар. Може да уживаме во локалната кујна, морска храна и секако, локално вино, кое се служи овде. Попладне уживање во пливање и пиејќи добро познати коктели со звуците на африканската музика, и со нетрпение очекувајќи го зајдисонцето, кое е особено убаво на брегот на Занзибар.

Stonetown и Prison Island (затворскиот остров)
Екскурзија каде ќе ја почувствувате и дишете историјата и јадрото на Занзибар. Утрото заминување во посета на Старата тврдина, исто така наречена Португалска тврдина. Изминативе неколку години служел  како место за разни културни настани, од кои најважен е ЗИФФ (Меѓународен филмски фестивал Занзибар). Веднаш до тврдината е Домот на чудата, еден од главните симболи на Занзибар, поранешниот церемонијален дворец на третиот султан на Занзибар, султанот Барагаш, кој бил првиот во Источна Африка кој има електрична енергија, водовод и електричен лифт. Исто така, ќе имате можност да ја видиме палатата на последниот султан на Занзибар, персиската хамама, англиканска црква, изградена на местото на последниот пазар на робови во светот. Потоа посета и пазарот во Дарајани, за да видите од прва рака како функционира совршено африканскиот хаос. Разгледот продолжува со посета - куќата на фронтменот на групата кралица, Фреди Меркјури, која денес е хотел. Прошетка низ  тесните улици полни со насмеани мали деца и ќе се восхитувате на раскошната разновидност на познатите порти на Занзибар, кои отсекогаш биле статусен симбол на сопствениците на домови. По заводливиот Стоун Таун,  качување на брод кон и посета на островот Присон. Овој магичен остров, по официјалното укинување на ропството во 1873 година, некое време бил место на нелегалната трговија со робови (доказ за тоа е комплексот ево форма на ланец). Британците го реконструирале целиот остров со намера да го направат затвор, но никогаш не служел за таа цел. Денес, Затворскиот остров е резерва за копнените желки на Алдабра, испратени до Занзибар од британскиот гувернер на Сејшели како подарок во 1919 година. Тогаш имало 4, а денес на островот има над стотина. Сите тие се крајно расположени за дружење со посетителите. Откако ќе се дружете со желките,  обиколка на урнатините на затворот и ќе уживаме во егзотичната природа на овој магичен остров, по што попладнето враќаме во Стоун Таун.

Фарма за зачини, шума Јозани, Паје
Занзибар е познат и ширум светот како остров на зачините. Кога го колонирале овој остров, Арапите, познати трговци и морепловци, донеле разни зачини од многу делови на светот. Климата на Занзибар се покажала како добра за огромен број од нив и денес на овој магичен остров има неколку фарми за зачини. Willе е најголемата фарма во Занзибар. Екскурзија ја започнува во утринските часови. Во оваа фарма ќе видите како  расте и како изгледа морско оревче, како се одгледуваат и користат цимет, ванила, ѓумбир, куркума и многу други зачини.. После фармата на зачини, по кратко возење, се пристигнува до  шума Јозани, која е дел од националниот парк Јозани, единствениот национален парк во Занзибар, формиран во 2004 година, како начин за зачувување на загрозените видови на овој необичен остров. Прошетка низ тропската шума, уживајќи во парадоксалниот микс на мирот и дивината што ни ги нуди. Може да се запознаат сивите мајмуни Сикис, и ќе дознаете за многуте интересни растенија и начините на кои ги користат Занзибаријците. Во вториот дел од шумата, ќе се восхитите од семејствата на црвениот мајмун Колобус, загрозен вид што живее само на Занзибар и чиј број е помал од 5.000. 

Потоа, прошетка  низ шума од дрвја од мангрови, посебна форма на вегетација која расте во солена вода, која е неизмерно важна за Занзибар и ја заштитува од штетните ефекти на брановите, ерозијата и ветерот. Патувањето завршува со посета на Пајеу, неверојатно шармантно одморалиште, кое се смета за туристички центар на источниот брег на Занзибар, кој, иако не толку развиен како северот. Првото нешто што ќе го забележиме е изобилството сурфери. Ако имаме среќа и дојдеме на слаб плима, ќе видиме како изгледа брегот кога водата се повлекува скоро километар оддалечена од брегот. Враќаме  во доцните попладневни часови.

Blue safari
Зборот „сафари“ на свахили значи патување, а во остатокот од светот е збор што го симболизира патувањето за цел живот.Пловењето е со традиционалните чамци со наречени дахо кои Занзибарци пловат  стотици години и уживаат во блескавата тиркизна вода, тропското сонце, егзотичното овошје и волшебните брегови на островите на архипелагот Занзибар. Авантура започнува од Стоун Таун и се патува  кон полуостровот Фумба. По кратко возење со брод, стигнуваме до пристаниште, се качувате на бродот и заминувате.  Пристигнување на песочен насип, кој, во голема плима, станува пуст остров, опкружен од сите страни со вода, идеален за сончање и пливање во волшебната сина вода. 

По уживањето, се продолжува кон на најголемиот остров - Квале, кој е дом на едно од најнеобичните и најстарите дрвја на бабаба во Занзибар. На островот Квале, имате можност да уживате во локалниот ручек кој се состои од различни морски плодови, ориз и помфрит. По ручекот, можност за  прошетка на двете лагуни. Првата е на другата страна на островот Квале, а вториот е оддалечен дваесетина минути од островот Квала. Тоа е отворена лагуна со мала плажа, која е претежно напуштена и како рај. 

САФАРИ 
За сите оние кои би сакале да ја доживеат вистинската Танзанија и да одат на сафари, што ја прави оваа земја позната во целиот свет. Ако сте подготвени за авантура, ќе замените три дена на плажа со уникатно и уникатно искуство за одење на африканско сафари. Микуми е четвртиот најголем национален парк во Танзанија. Оддалечен е на 300 км од Дар ес Салаам, најголемиот пристанишен град на Танзанија. Микуми е природно живеалиште за жирафите, зебрите, слоновите, гномите, леопардите, хипоповите, хиените, крокодилите и лавовите. Уникатното искуство на ова сафари ни покажува како изгледа хармонијата на африканскиот див свет, што нè учи на кругот на животот и смртта и како тече нераскинливо во природата.

GALLERY