Тајланд, службено кралство Тајланд е држава во Југоисточна Азија, која до 1939 година се викала кралство Сијам. На југ излегува на Тајландскиот залив, дел од Јужно кинеско море. На запад се граничи со Мијанмар, на север до Лаос, на исток со Камбоџа и на југ со Малезија. Најголем број од населението се будисти.  
Тајланд е единствена држава од тој регион која никогаш не била окупирана од страна на европските држави. Главен и најголем град е Бангкок.

ОПШТИ ИНФОРМАЦИИ:
Во Тајланд превладува тропска монсунска клима. Април и мај се најтопли месеци во годината. Најпријатна клима е од ноември до фебруари кога и влажноста на воздухот е најмала. Најдобро време за престој е во периодот од ноември до март поради малите количини на врнежи на дожд и пониски температури. 
НАСЕЛЕНИЕ: 67 милиони жители 
РЕЛИГИЈА: будисти
СЛУЖБЕН ЈАЗИК:  таи
ВАЛУТА:  тајландски бахт (THB)
ВРЕМЕНСКА РАЗЛИКА:  UTC +7

  
МЕСТА КОИ ВИ ПРЕПОРАЧУВАМЕ ДА ГИ ПОСЕТИТЕ >>>


ПРОГРАМА НА ПАТУВАЊЕТО:
1 ден    СКОПЈЕ
Полетување од Скопје кон Дубаи 13:35 часот, пристигнување во 20:35 часот. Полетување од Дубаи за Бангкок во 03 00 часот.
2 -3 ден БАНГКОК
Пристигнување во Бангкок во 12:15 часот. Прошетка по најубавите будистички храмови и палати на овој град (помеѓу останатите и Wat Po најголемиот храм во Бангкок со прочуената златна статуа на Буда), возење со небесниот воз (sky train), крстарење по Chao Phraya и уживање во специјалитеите на тајландската кујна. Се разбира неизбежна е и една од најпознатите традиционални масажи Thai масажа. Навечер се запознаваме со возбудливиот ноќен живот кој го нуди оваа метропола.
4 -12 ден       ПУКЕТ         
Внатрешен лет од Бангкок до најубавиот остров Пукет. Сместување и бескрајно уживање на преубавите, тропски песочни плажи.  Можност да се посетат околните острови, познатиот  Phi Phi, островот на Џејмс Бонд. 
13 ден       ПУКЕТ -СКОПЈЕ
Лет од Пукет кон Дубаи во 00:10 часот, пристигнување во Дубаи во 03:05 часот. Полетување од Дубаи кон Скопје во 09:20 часот, пристигнување во Скопје 12: 55 часот.


Цените се изразени во ЕUR за уплата во денарска противвредност (1 EUR=62 MKD)
 

 
ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:
- Авионски билет Скопје -Доха- Банкок 
- Авионски билет Бангкок - Пукет
- Аеродромски такси
- Сместување во соодветниот хотел според табелата во Бангкок, 2 ноќевања со појадок
- Сместување во соодветниот хотел според табелата во Пукет, 6 ноќевања со појадок

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:
- Трансфери од аеродром до соодветниот хотел
- Влезна виза за Тајланд 110 € (информации на следниов линк)
- Патничко осигурување
- Индивидуални трошоци

ПОПУСТИ И ДОПЛАТИ:
- Доплата за еднокреветна соба според условите на одбраниот хотел (информации во агенцијата)
 
НАПОМЕНИ: 
- За овој аранжман важат Општите услови за патување на СКТМ
- Цената е дадена за миниум 2 лица
- Понудените пакети се за индивидуални патувања
- Цените на истите се информативни како најповолна понуда во одреден период

- Конкретна информација според ваше барање и понуда, побарајте на [email protected]

Цената зависи од моментално расположливите места на aвио компанијата, како и расположливоста по хотелите. 
Цената може да биде променета без претходна најава, при промена на цените од страна на хотелите.

GALLERY

Comments (0)

LEAVE A COMMENT


captcha
All comments have to be authorized by the website administrators for publication, so please give us some time to authorize the comment before you see it published.