Положба: На плажа до 18-голф терен Центарот на Варадеро е околу 7 километри..
Содржини: Хотелот се состои од зграда на 4 ката во која што има  елегантно уредени соби, рецепција и лоби бар. За кулинарските потреби на гостите се грижат основниот ресторан, два а-ла-carte ресторан со јапонска и италијанската кујна , скара-ресторан, гурманските-ресторан и снек бар. Освен тоа на располагање на гостите е и реномирани ресторан Xanadu во непосредна близина "Casa Dupont" (со доплата). Пијано бар, фризер, бутик, рент а кар, медицинска служба,  Во центарот на тропската градина е зоната за базени со 4 базени, џакузи, бар на базенот, сонцето тераса (чадори, крпи и шезлонзи без доплата). Различни аниматорска програма со курсеви по шпански и танци и вечерно шоу во театарот.
Соби: Сите стандардни соби се во главната зграда и располагаат со бања, WC, фен, клима уред, сателитска ТВ, сеф, телефон, фрижидер, кафемат и балкон (со поглед на морето може да се резервира со дополнителни трошоци.) Повеќе пространи junior suite се во бунгалови, а исто така нудат пегла и даска за пеглање.
Услуга: all inclusive (се вклучено)
Спорт: едрење, сурфање, катамаран, педелинки, кајак, нуркање, пинг-понг, одбојка на плажа, гимнастика, аеробик, фитнес-центар, сауна.


 ПРОГРАМА НА ПАТУВАЊЕТО:

1 ден  Полетување од Скопје во 05:45часот, пристигнување во  Загреб 07: 05, полетување кон Франкфурт во 07:45 часот, пристигнување во 09:15 часот.  Полетување од  Франкфурт  во 13:15 часот, слетување во Варадеро.во 18:50 часот. Сместување во избраниот хотел.
2 ден до 10 ден Престој во избраниот хотел на база all inclusive се вклучено, слободно време за индивидуални активности и одмор. 
11 ден  Полетување од аеродромот во Варадеро во 17:40 часот.
12 ден Слетување во Франкфурт во 09:30, полетување кон Загреб во 15:55часот, пристигнување во17:15часот. Полетување за Скопје во 22:00 часот, пристигнување Скопје во 23:30 часот.
ХОТЕЛИ Соби Услуга декември
јануари февруари
март
MELIA LAS AMERICAS ***** Varadero DBL Standard  10AI од 2119 од 2119 од 2119 од 2119
 
ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:
- Авионски превоз на релација  Скопје - Загреб - Франкфурт- Хавана
- Авионски превоз на релација Варадеро - Франкфурт - Загреб -Скопје
Аеродромски такси
- Сместување во одбраниот хотел на база на 10 ноќевања на all inclusive (се вклучено)
 
ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:
- ***Трансфери од Хавана до Варадеро
- Патничко осигурување
- Индивидуални трошоци
- Излезна такса од Куба 25 EUR – на аеродром , при излегување од Куба

ПОПУСТИ И ДОПЛАТИ:
- Доплата за еднокреветна соба според условите на одбраниот хотел (информации во агенцијата)
 
НАПОМЕНИ: 
- За овој аранжман важат Општите услови за патување на СКТМ
- Цената е дадена за миниум 2 лица

Цената зависи од моментално расположливите места на aвио компанијата, како и расположливоста по хотелите. 
Цената може да биде променета без претходна најава, при промена на цените од страна на хотелите.

GALLERY