Охрид е со единствена убавина на Балканот, па како светко природно и културно наследство од 1980 г. е под заштита на УНЕСКО. Со векови бил духовен, културен па и политички центар во Македонија. Ви 9 и 10 век тука Св. Климент Охридски го основал првиот универзитет во Европа, кој бил центар на словенската писменост и школувал 3500 ученици. Христијанството тука почнало да се шири во 3 век, а тоа го докажуваат остатоците на ранохристијанските базилики на комплексот Плаошник.


Gallery image of this property Gallery image of this property

Локација: Хотел Инекс Горица е лоциран покрај самото Охридско Езеро на патот кон манастирот Св.Наум ,на само 4км од Охрид и 12км од Охридскиот аеродром.
Сместување:
117 двокреветни соби (20м2), 6 стандардн апартмани(50м2), Претседателски апартмани (60м2). Сите соби се луксузно опремени според највисоки стандарди, климатизирани, интернет пристап, мини бар, кабловска телевизија и директна телефонска линија.
Услуга: BB (Ноќевање со појдок)
Содржини: 24 часа бар, паркинг, рент а кар, ресторан,хемиско чистење,, интернет. 
Плажа: Има своја плажа.

Спорт и забава: базен, тенис, фудбалско игралиште, сауна, масажа, бесплатен Wi-FI.Цените се дадени на ден по лице за сместување во соба според табелата, за минимум престој од 2 ноќи.    
Цените се изразени во EUR за уплати во денарска противвредност (1€=62 MKD).


Предлог за еднодневна тура во Охрид (можност да посетите места кои се значајни за светското наследство и заштитени под УНЕСКО), посетете го стариот дел на градот црквата Св.Софија (11-ти в.), Антички театар (III п.н.е.), црквата Св.Богородица Перивлепта (13-ти в.), Охридската галерија со икони, тврдината на Цар Самоил, Плаошник и Св. Пантелејмон и црквата Св.Јован Канео. 
Турата можете да ја продолжите кон посета на Манастирот  Св. Наум и попатно Музејот за вода – Градиште.
Исто така, имате можност да купите традиционален накит од бисери и рачно изработени филигрански украси во некој од локалите во Охридската чаршија.

 Image result for sv. naum" The Bay of Bones museum near Ohrid - Discovering Macedonia

Легенда:
DBL/TWIN - двокреветна соба (можен помошен кревет), SGL - еднокреветна соба, APP - апартман, Family - фамилијарна соба, SUITE – суит, Mezonette – мезонет, Bungalow – бунгалов, PV/MV - поглед на парк, SV - поглед на море,  tv - телевизор, fr - ладилник (фриждер), ac - клима уред, BB - ноќевање со појадок, HB - полупансион (појадок и вечера), AI - (all inclusive) се вклучено.

 

GALLERY