Image result for costa fortuna

 

 

Почеток на пловидба: брод направен за Costa Crociere во 2003та година од Destiny класата.Бродот е во 10 и 16 декември 2018 бил на комплетна обнова , и првото  ново пловење го има во март 2019.
Опис на бродот: овој брод е направен по инспирација  од старите италијански парни бродови. Модели од овие бродови може да се видат во заедничките простории на бродот. Во атриумот модели од 26 стари и сегашни бродови од флотата на Costa се поставени наопаку на таванот, заедно со самата Costa Fortuna. Атмосферата на Costa Fortuna е многу интернационална со специјален фокус на италијанскиот начин на живот. Начинот на облекување е неформален. На неколку дена во главниот ресторан има гала вечери со поелегантен код на облекување. Бродот е добро прилагоден за семејства и многу деца и тинејџери.
Содржини: Четири различни ресторани вклучувајќи го и Клуб Ресторанот. Исто така има и 11 барови меѓу кои Cognac & Cigar Bar и Coffee & Chocolate Bar.Секоја вечер различни шоуа се организираат во големиот театар. Покрај тоа има казино, дискотека, 4D кино огромен воден тобоган и продавници. Пред секоја екскурзија на брегот се одржуваат презентации за подготовка.
Спорт и забава: За љубителите на спортот има огромна теретана и надворешно игралиште. Патниците кои се заинтересирани за велнес и релаксација можат да го испробаат Самсара Спа центарот со големина од 1300 метри квадратни иили да учествуваат во спортски часови или специјални третманиLAST MINUTE ПОНУДА  BASIC
Внатрешна двокревтна кабина *(кат.IV ) по лице - 249 €
Прозорска двокреветна кабина * (кат.EV ) по лице - 369 €
Балконска двокревтна кабина (кат.BV) по лице - 469 €

3 и 4то возрасно лице EUR 125

Доплата за еднокреветна кабина +50%
*** пеналите за отказ на кабина се 100% ***

Пристанишна такса 150 €

Дете до  18 години во кабина со двајца возрасни  плаќа само пристанишна такса!


Задолжителни типсови  кои се плаќаат на бродот изнесуваат:

10 евра за возрасен / по ноќ
Деца од 4-14 години плаќаат 50% од оваа сума
Деца под 4 години не плаќаат типс
Costa осигурување  11 евра (nе е задолжително)


ЦЕНАТА ВКЛУЧУВА:
•  Крстарење со брод према програмата
• Сместување во одбраната  кабина  за време на крстарењето со брод (купатило /WC,  клима, сеф, TV)
•  проширен полн пансион на брод ( вечера, полноќна закуска, појадок, ручек, ужина)
• свечена вечера со капетанот
• целодневна анимација
• забавна  вечерна  програм  во салоните и баровите со музика во живо.
• користење на бродскиот простор и опрема (користење на библиотеката, fitness центар, базен, лежалки на палубата, сауни, пешкири...)
•театарски претстави 
• влазници во коцкарница, ноќен клуб...
• спортски активности (аеробик и слични активности со асистенција на инструктор во сала...)
• дневни активности ( игри, лов на изгубено богатство, квизови, турнири, караоке, тематски забави и сл.)
*** Пакет пијалоци “ PRANZO&CENA” вклучен за Comfort Classik кабина ( за сите патници во кабината)
*** Пакет пијалоци “ BRINDIAMO” вклучен за Comfort Premium кабина ( за сите патници во кабината)

ЦЕНАТА НЕ ВКЛУЧУВА:
• типс
• пијалок на брод
• излети на копно
• теретаната во   wellness центарот  и козметичкиот салон , личен тренер
• costa осигурување и осигурување од отказ

Компанијата го задржува правото за промена на цена без предходна најава!