АКТУЕЛНИ ПОНУДИ

КОРОНА (COVID-19)
КОРОНА (COVID-19)

ИНФОРМАЦИИ ЗА СТРАНКИ

АНТАЛИЈА - ЛЕТО 2020
АНТАЛИЈА - ЛЕТО 2020

EARLY BOOKING !!!

попусти до -35% за рана уплата...

309 €

6 AI од
пребарај
ХУРГАДА - ЛЕТО 2020
ХУРГАДА - ЛЕТО 2020

EARLY BOOKING !!!

6 All Inclusive+чартер лет+трансфери...

419 €

6 AI од
пребарај
ГРЦИЈА
ГРЦИЈА
DETAILS
КУШАДАСИ
КУШАДАСИ
DETAILS
МАКАРСКА
МАКАРСКА
DETAILS
ХУРГАДА
ХУРГАДА
DETAILS
ГРЦИЈА
ГРЦИЈА

Приватно сместување

7 или 9 ноќи со автобуски превоз...

59 €

цена од
пребарај
МАКАРСКА
МАКАРСКА

Приватно сместување

9 ноќи со автобуски превоз...

154 €

по лице
пребарај
КУШАДАСИ
КУШАДАСИ

Хотелско сместување

9 ноќи со автобуски превоз...

144 €

9 BB од
пребарај
ХУРГАДА
ХУРГАДА
DETAILS
АНТАЛИЈА
АНТАЛИЈА
DETAILS
ГРЦИЈА
ГРЦИЈА
DETAILS
МАКАРСКА
МАКАРСКА
DETAILS
TORONI BLUE SEA (Old Wing **+)
TORONI BLUE SEA (Old Wing **+)

Торони, Ситонија

Пакети за 7 или 9 полупансиони...

137 €

7HB од
пребарај
ХОТЕЛИ ВО ГРЦИЈА
ХОТЕЛИ ВО ГРЦИЈА

ЛЕТО 2020 & 2021

EARLY BOOKING!

24 €

HB од
пребарај
HOTEL RADAN
HOTEL RADAN

Пролом бања

Wellness пакети за 2 или 3 дена...

95 €

цена од
пребарај
ХОТЕЛИ ВО ГРЦИЈА
ХОТЕЛИ ВО ГРЦИЈА
DETAILS
ХОТЕЛИ ВО ТУРЦИЈА
ХОТЕЛИ ВО ТУРЦИЈА
DETAILS
ХОТЕЛИ ВО ХРВАТСКА
ХОТЕЛИ ВО ХРВАТСКА
DETAILS
ХОТЕЛИ ВО ЦРНА ГОРА
ХОТЕЛИ ВО ЦРНА ГОРА
DETAILS

ХУРГАДА

ЕГИПЕТ

Хургада е бисер на египетскиот туризам. Атрактивноста на оваа дестинација пред се е резултат на нејзината местоположба на Црвеното Море или „морето во седум бои“ кое е најтопло море во светот...

5/5
од 409 €
ХУРГАДА
ГРЦИЈА

ГРЦИЈА

ЛЕТО 2020

Златниот песок, широките плажи и рамниот предел ве водат до синото море се вистински пример за чиста природна убавина.... Понудата на нејзините најпознати летувалишта е сосема сигурно интересна понуда...

5/5
од 59 €
АНТАЛИЈА

АНТАЛИЈА

Аланија, Белек, Сиде, Кемер, Лара...

 

Хотелски комплекси со многу содржини, одлични "All Inclusive" концепти и голем избор на хотели за сечиј вкус...

 

Директен чартер лет + All Inclusive + трансфери + аеродромски такси

5/5
од 329 €

ТОП ДЕСТИНАЦИИ

и Вие можете да отпатувате

Замислете дека можете да отпатувате некаде каде досега само сте мечтаеле. Можеби сте мислеле дека тоа е премногу далеку, комплицирано или скапо?! Но ние, веруваме дека навистина го имаме вистинското решение за Вас. Едноставно ви останува и Вие да поверувате во тоа...

КУБА
КУБА

ХАВАНА и ВАРАДЕРО

 Единствена можност да ја посетите можеби и најспецифичната земја на западната полутопка.

ПОВЕЌЕ
ТАЈЛАНД
ТАЈЛАНД

БАНГКОК и ПАТАЈА

Посетете ја една од најпривлечните земји, која се наоѓа на далечниот исток од Азија.

ПОВЕЌЕ
ОБЕДИНЕТИ АРАПСКИ ЕМИРАТИ
ОБЕДИНЕТИ АРАПСКИ ЕМИРАТИ

ДУБАИ

 Дубаи е само еден од седумте обединети арапски емирати. Но сепак, по многу нешта е единствен во светот.

ПОВЕЌЕ
ОАЗА ВО ИНДИСКИОТ ОКЕАН
ОАЗА ВО ИНДИСКИОТ ОКЕАН

МАЛДИВИ

Многумина велат дека токму таму, го пронашле својот замислен рај на земјата.

ПОВЕЌЕ

TRAVEL INFO BLOG

НАЈНОВИ ОБЈАВИ НА БЛОГОТ

СОВЕТИ ЗА ПАТУВАЊЕ
СОВЕТИ ЗА ПАТУВАЊЕ

Патувањето со автобус е значително поевтино и најчесто е најдобро решение. Патувањето со нас е исклучително пријатно, па дури и подолгите релации се чини дека ги минуваме за миг...

РОМАНТИЧНИ ДЕСТИНАЦИИ
РОМАНТИЧНИ ДЕСТИНАЦИИ

Авантура, егзотика и само вие двајцата. Медениот месец од соништата може да биде реалност... Она што ви треба е комбинација од адреналин, возбуда и нови искуства...

ВИЕНА
ВИЕНА

Кога зборуваме за Виена и за Нова година, првата асоцијација е прочуениот новогодишен концерт на Виенската филхармонија... Виена важи за еден од најубавите европски градови...

ЕДНА ПОИНАКВА НОВА ГОДИНА
ЕДНА ПОИНАКВА НОВА ГОДИНА

Повеќе од 1500 езера се наоѓаат на територијата на Италија и секое од нив е еден живописен свет што треба да се искуси. Ние денеска ќе ви зборуваме за две од трите најголеми ...

КОПАОНИК
КОПАОНИК

Копаоник, покривот на Србија, како што го нарекуваат, е еден од најпопуларните зимски центри во регионот. Во својот највисок дел потсетува на куќа со рамен покрив...

МАРИБОРСКО ПОХОРЈЕ
МАРИБОРСКО ПОХОРЈЕ

Словенија како дестинација за зимување е доста популарна кај туристите од регионот. Ски-центрите се добро одржувани и уредени...a скијањето како спорт има долга традиција...

СЛОВЕНЕЧКИТЕ БАЊИ
СЛОВЕНЕЧКИТЕ БАЊИ

Бањите или терме, како што ги нарекуваат Словенците, се една од многубројните причини поради кои треба да ја посетите Словенија. Популарни се преку целата годинa...

ЗЛАТИБОР
ЗЛАТИБОР

Златибор е една од омилените дестинации на вљубениците во планината. Овој познат туристички центар има стогодишна традиција, а името го добил по златните борови...

СКИ ЦЕНТРИ ВО БУГАРИЈА
СКИ ЦЕНТРИ ВО БУГАРИЈА

Патувањето во зима е назаборавно и забавно искуство. Ниските температури и снежните покривки несомнено асоцираат на зимските центри...

ЗИМСКИ ЦЕНТРИ ЗА ПОЧЕТНИЦИ
ЗИМСКИ ЦЕНТРИ ЗА ПОЧЕТНИЦИ

Без разлика дали сте почетник во скијање и бордање или пак сте искусен скијач кој е во потрага по адреналин и возбуда ви нудиме неколку топ зимски центри...

АМСТЕРДАМ
АМСТЕРДАМ

Еден од најубавите мали градови во светот. Од Амстердамските улици до познатите музеи и историски знаменитости, Амстердам важи за еден од најромантичните во Европа...

БУКУРЕШТ
БУКУРЕШТ

Букурешт е познат по своите широки булевари со дрвореди, познатите градби од Belle Époque и животот на високата нога, и многу знаменитости кои ќе го привлечат вашето внимание...

АТИНА
АТИНА

Се вели дека постојат две Атини- една модерна и една која се наоѓа под неа. Градот го добил името по преубавата божица на мудроста, која со векови била негова заштитничка...

LEGOLAND
LEGOLAND

Посетете го најкул градот каде што ќе можете да летате со авион, да управувате со брод, да спасите зграда која гори или да добиет вашата сопствена LEGOLAND возачка дозвола!

Како патувањето влијае на човекот?
Како патувањето влијае на човекот?

Цела година работиме за тие две недели кога можеме да се опуштиме и да се впуштиме во авантура. Одморот е современиот начин на ескапизам – бегство од реалноста...

5 причини зошто е подобро порано да резервираш за одмор
5 причини зошто е подобро порано да резервираш за одмор

Подготовката е клучна. Така велат кога се работи за твојата работа, но кога се работи за твојот одмор, тогаш e уште побитна!

БЕЛЕК, ТУРЦИЈА
БЕЛЕК, ТУРЦИЈА

Многуте плажи на кои се испослани хотели со четири и пет ѕвезди како и минералните води кои го опкружуваат Белек, го прават да биде секогаш примамлива дестинација за туристи. 

ПЛАЖИ НА СИТОНИЈА
ПЛАЖИ НА СИТОНИЈА

Златните и свиленикави песочни плажи, чистите сини води, погодната и одлична локација ја прават одлична дестинација за семеен одмор, особено за семејства со помали деца...

ПИЕРИА
ПИЕРИА

Прекрасни плажаи во комбинација со камчиња и златен песок, морето е топло и се наоѓа во подножјето на Олимп и е многу лесно достапна. Добро организирана, со кафулиња и таверни...

КУШАДАСИ, ТУРЦИЈА
КУШАДАСИ, ТУРЦИЈА

Кушадаси–“остров на птиците“. Некогашното мало рибарско место, денеска претставува бисер на ориентот и е еден од најпознатите туристички центри на Егејско Море.

НИДРИ
НИДРИ

 Нидри е втор град по големина на Лефкада и ова е дефинитивно најпопуларниот туристички центар на островот, особено за помладите генерации кои бараат одлични целоноќни забави...

АГИОС НИКИТАС
АГИОС НИКИТАС

Ова гратче се наоѓа на северозапандата страна на островот, на само 12 километри од Лефкас. Доколку плажите и капењето ви се најважни, тогаш ви го препорачуваме токму...

ПЛАЖИТЕ НА ЛЕФКАДА
ПЛАЖИТЕ НА ЛЕФКАДА

Најпознатите плажи се оддалечени од местата каде што престојуваат туристите, па доколку немате автомобил, ваш или изнајмен, ќе ви биде тешко да дојдете до нив...

ПЕФКОХОРИ
ПЕФКОХОРИ

 Пефкохори е место со долга, тесна плажа со песочна камчиња.. Местото е украсено со прекрасна црква, долга тесна песочна плажа, шеталиште покрај морето со палми...

КАЛИТЕА
КАЛИТЕА

Калитеа е град и многу посетено летно одморалиште на Касандра, кое се наоѓа на рид над морето. Плажата е долга, со убав бел песок и плитко море, на која има луксузни хотели...

ФУРКА
ФУРКА

Фурка е градче поделено на стар и нов дел. Старото традиционално село Фурка е оддалечено околу 2 км од морето, додека веднаш до крајбрежјето е сосема друг свет - Скала Фурка...

ТОРОНИ
ТОРОНИ

Торони има песочна плажа долга 2,5 км. Таа е една од многуте плажи на Ситонија која го носи „синото знаме“, но без оглед колку и да се посетува ова место во текот на летото...

ПСАКУДИЈА
ПСАКУДИЈА

Псакудија се наоѓа на Ситонија, поточно помеѓу двата полуострова (Касандра и Ситонија), околу 80 километри од Солун и околу 20 километри од Неа Муданија...

ЛЕПТОКАРИЈА
ЛЕПТОКАРИЈА

 Оваа плажа е долга и широка и е комбинација на песок и камчиња, со топло и чисто море. Влезот во водата е со нормалена длабочина, па затоа плажата е погодна за децата...

НЕИ ПОРИ
НЕИ ПОРИ

 Самото место е специфично, со широки улици, големи плоштади и детски игралишта лоцирани во близина на плажа. Плажата е многу пространа, широка околу 100 метри...

ПЕФКИ
ПЕФКИ

Од плажата во Пефки и од рестораните и кафулињата покрај брегот, има прекрасен поглед на островите Скијатос и Скопелос, како и влезот во заливот на Волос...

ЕДИПСОС
ЕДИПСОС

Едипсос, најпознатата, а во исто време и најстарата бања во Грција. Најпозната е по над 80 термални извори на плажа и на море, кои достигнуваат температура од 35 - 85 степени...

ПЛАЖИТЕ НА ЕВИА
ПЛАЖИТЕ НА ЕВИА

Плажите на Евиа се специфични, не само за песокот, туку и за околната борова шума, што е вистински одмор за тело и душа. Замислете комбинација на море, бранови, фин песок и борова шума...

ПЛАЖИ ВО АЛАНИЈА
ПЛАЖИ ВО АЛАНИЈА

Плажите во Аланија се многу чисти, па неколку од нив имаат и Сино знаме, кое го добиваат оние плажи кои имаат одличен квалитет на водата, добро опкружување, безбедност...

ЗАНЗИБАР
ЗАНЗИБАР

„Богаство на Индискиот Океан со мирис на цимет и ванила", Бел песок, тиркизно море, палми, незагадена природа, сето ова е доволно за идеален одмор и уживање на овој остров...

ДУБАИ
ДУБАИ

Како нова туристичка дестинација, Дубаи носи одлика на однапред спремен град, во потрагата да ги задоволи апетитите на секој модерен турист дури и на оние кои сакаат...

КАСАНДРА
КАСАНДРА

 Морето овде е исклучително транспарентно, водата е топла, чиста, тиркизна, а бојата на песокот е многу светла, така што целиот амбиент изгледа многу интересно...

ПАРГА
ПАРГА

Парга како најубав град на брегот на областа Епир, е место кое со својот изглед и со својот дух потсеќа на старите медитерански градови, амфитетрално спуштајќи се кон морето...

МАКАРСКА
МАКАРСКА

Градот е познат по своето долго шеталиште, модерните кафулиња, баровите и бутиците кои гледаат кон пристаништето каде се закотвени и луксузните јахти...

СИВОТА
СИВОТА

Токму близината на познатите градови и додаваат само дополнително значење, во сета нејзина посебност како единствено место кое има свој сопствен архипелаг од островчиња...

ТАСОС
ТАСОС

На Тасос ќе најдете и мир и забава, зависно од тоа како го замислувате вашиот одмор. Може да го истражувате овој северен грчки остров, a галебите ќе бидат ваше често друштво...

 

5 причини зошто да одиш на Велигденско патување
5 причини зошто да одиш на Велигденско патување

Понекогаш вистинските авантуристи се истрајни да ја задоволат својата зависност од шетање, разгледување и истражување на нови и некогаш непознати средини...

ЗАКИНТОС
ЗАКИНТОС

 Тиркизно море, бели песочни плажиџиновските желки Carreta carreta и, се разбира, одлични журки и ноќен живот– тоа се синонимите за Закинтос, најјужниот грчки остров...

ПОЛИХРОНО
ПОЛИХРОНО

Познато е по кристалното, тиркизно море, плитко, создадено за детски водени лудувања, како и по бујната медитеранска вегетација. Тука ќе најдете некои од најубавите плажи...

ЛЕФКАДА
ЛЕФКАДА

Покрај божествените плажи, кои гарантираат релаксација, опуштање и прекрасен одмор, овој јонски остров е место каде што има каде да прошетате и што да видите...


НЕОС МАРМАРАС
НЕОС МАРМАРАС

Неос Мармарас е една од најпознатите туристички дестинации на Ситонија, вториот крак на Халкидики. Има амфитеатрална положба, морето тука е неверојатно сино и чисто...

СИВИРИ
СИВИРИ

Сивири е мало место на западниот брег на првиот крак на Халкидики – Касандра. Изграден е во стил на амфитеатар покрај песочниот брег...

ВРАХОС
ВРАХОС

Врахос се наоѓа на околу два километри долга песочна плажа. Рибните ресторани и таверни, сместени по убавото шеталиште покрај тиркизното море ке го направат вашиот одмор...

ХОТЕЛИ ВО ХУРГАДА
ХОТЕЛИ ВО ХУРГАДА

Совршено се погодни за најмладите членови на семејството кои можат да се забавуваат во четирите надворешни базени, како и посебните детски клубови заедно со аква-паркот...

КРИОПИГИ
КРИОПИГИ

Криопиги е туристичко место на источниот брег на Касандра, изградено на рид со борова шума со поглед на заливот Торонеос. Се наоѓа веднаш по Калитеа, на 10 минути возење...

ОЛИМПИК БИЧ
ОЛИМПИК БИЧ

Во подножјето на Олимп, на само три часа од Скопје, се протега Олимпик Бич, летувалиште кое сигурно ви е добро познато и место каде што сигурно сте се вратиле повеќе од еднаш...

МАЛДИВИ
МАЛДИВИ

Природните убавини се магнет за туристите и најважна индустрија. Поради прекрасните подводни корални пејсажи, Малдивите се рангирани како една од најдобрите дестинации...

Семеен одмор во Хургада
Семеен одмор во Хургада

Одмор со деца може да биде предизвик за возрасните, но не и во овие рисорти што ви ги претставуваме денеска. Тука ќе бидете задоволни и вие и вашите најмлади!

Факти за Црвено Море
Факти за Црвено Море

Место создадено за љубителите на сонце, плажи и забава од целиот свет. Тука ќе најдете неверојатни плажи со златен песок и кристална вода која крие цел еден шарен корален свет...

Песочниот град кај Хургада
Песочниот град кај Хургада

Она што го прави посебно интересен овој песочен музеј на отворено се детските работилници, каде што најмладите посетители може да научат дел од тајните...

Одмор со 5 ѕвезди
Одмор со 5 ѕвезди

Кристално сини води, бескрајни песочни плажи и луксуз. Ако сè уште не го одбравте хотелот што може да ви го понуди сето тоа, ние имаме два предлози за вас. За одмор со 5 ѕвезди!

Четири значајни градови во Хрватска
Четири значајни градови во Хрватска

Опколен со високи дебели ѕидови, Бисерот на Јадранот е богат со природни убавини, културно и историско наследство, уникатен дух и клима. Благодарение на пријатните лета...

Хрватската плажа „Златни рат“
Хрватската плажа „Златни рат“

 „Златни рат“ е една од најспектакуларните плажи на Јадранот.  Поради својата необичност и уникатност, плажата стана симбол на хрватскиот туризам ширум светот...

Тајната на Меѓугорје
Тајната на Меѓугорје

 Многумина се враќаат од ова свето место со приказни за чуда во форма на исцеленија на умот, телото и духот, натприродни визуелни знаци и длабоки промени кон Бога...

ПАРИЗ
ПАРИЗ

Париз, градот на светлината или нешто многу повеќе. Имајќи ја сета своја историја, архитектура, уметност, култура и живот кој плени со својата динамичност...

ВЕНЕЦИЈА
ВЕНЕЦИЈА

 Венеција е најспецифичниот град на светот, град-чудо. Венеција едноставно плени со своите разобојни палати, канали, безброј мостчиња, тесни улички, мали плоштади...

9 туристички атракции во Турција
9 туристички атракции во Турција

Ви претставуваме девет локации што мора задолжително да ги имате на ум, особено ако планирате ова лето да се сончате на плажите во Турција... Плодни долини и преубави плажи..

10 причини за посета на Туција
10 причини за посета на Туција

Турција е на врвот на листата на нашите омилени дестинации. Ви претставуваме 10 причини поради кои треба да ја посетите Турција. Уште ова лето – не одлагајте!

 Хургада е вашата следна дестинација
Хургада е вашата следна дестинација

Со богата историја и раскошни рисорти, Египет е една од омилените дестинации... Црвено Море, пак, важи за едно од египетските национални богатства...

 

Шест прошетки во Хургада
Шест прошетки во Хургада

Некогаш мала рибарска населба, Хургада денес важи за најубавиот туристички комплекс на Египет. Дури и да останете тука цело летo, гарантираме дека нема да ви биде здодевно...

Хургада – одмор за трагачи по авантури
Хургада – одмор за трагачи по авантури

Од нуркање на егзотични локации во Црвено Море и пливање со делфини до пустински авантури, сафари и вечера со Бедуините... Хургада е создадена за трагачите по адреналин...

Турски специјалитети
Турски специјалитети

Нам Балканците турската кујна ни е особено блиска. Ако се одлучите да ја посетите Турција, покрај овие работи, мора да испробате што повеќе од нивните разноразни зачини и јадења...

БАРСЕЛОНА
БАРСЕЛОНА

Градот привлекува со својата естетика, главна улога тука играат многуте паркови, архитектонски зданија и топлата клима која се провлекува низ целата година...

МАЛТА
МАЛТА

Република Малта е островска држава сместена во срцето на Средоземното Море. Со извонредното сончево време, атрактивните плажи, ноќните забави и нејзината историја...

 

БАНГКОК и ПУКЕТ
БАНГКОК и ПУКЕТ

Бангкок е главен град на Тајланд со популација преку 11 милиони жители, претставува еден од најпознатите... Островот Пукет познат како бисерот на Андаманското море...

БАЛИ - ИНДОНЕЗИЈА
БАЛИ - ИНДОНЕЗИЈА

Бали е индонезиски остров и се наоѓа меѓу Јава на запад и Ломбок на исток. Ова е една од 33 покраини со главен... град Денпасар на југот од островот. Бали воедно е најмалата покраина...

Скриените богатства на Египет
Скриените богатства на Египет

 Туристите го препознаваат Египет по прекрасните плажи и живописното море од една страна и по древните атракции како што се пирамидите и сфингата во Гиза...

ВИЕНА
ВИЕНА

Виена често се нарекува "Град на музиката" или "Главен град на музиката", бидејќи повеќе познати композитори живееле овде.. Виена е единствениот главен град...

THE POWER OF TRANSFORMATION
THE POWER OF TRANSFORMATION

Изложба на Рубенс, виртуозот на барокното сликарство. Во оваа изложба се поканети да ги идентификуваат и откријат овие уметнички цитати во композициите на Рубенс...

РАФАЕЛО ВО АЛБЕРТИНА
РАФАЕЛО ВО АЛБЕРТИНА

Албертина ја поставува првата изложба во Австрија на Рафаело Санти кој е еден од најзначајни уметници на ренесансата. Го опфаќа периодот од XV век до првите години...

БОЖИЌНИТЕ ПАЗАРИ ВО ВИЕНА
БОЖИЌНИТЕ ПАЗАРИ ВО ВИЕНА

 Зимата пристигна и тоа значи дека прекрасните градски плоштади во Виена ќе станат уште по магични со доаѓањето на божиќните пазари што се случуваат во Виена!

TRAVEL info
TRAVEL info

Сите досегашни изданија на TRAVEL info на едно место. Потсетете се како изгледаа нашите изданија во изминатите години со кои САВАНА ги претставува своите актуелни програми...

КОЈ ПАТУВА СО НАС ?!

ДОВЕРБА И ТРАДИЦИЈА

Кога ќе погледнеме кон сопственото минато и ќе се обидеме да се потсетиме на сите убави мигови поминати во дваесетиосумгодишното патување со Вас, заклучуваме дека меѓусебните чувства на взаемно почитување и доверба, веќе ја формирале заедничката традиција. Ние ви благодариме поради тоа.

Професионална услуга

Со нашето искуство и кадровската професионалност, континурано ја потврдуваме востановената синтагма, за "Комплетен туристички сервис".

ПОВЕЌЕ

Постојана подршка

Одговорноста и грижата за своите клиенти, секојдневно ја докажуваме со постојаната подршка и достапност на нашите вработени. 

ПОВЕЌЕ

Поволни цени

Прифатливите цени, во реална корелација со понудените услуги и аранжмани, најдобро ги дефинира огромниот број на постојани корисници.

ПОВЕЌЕ

КАКО НИЗ WEB СТРАНИЦАТА?

ПРЕБАРАЈ - СЕЛЕКТИРАЈ - РЕЗЕРВИРАЈ

Оваа веб страница се состои од две интернет платформи, кои на одредени места се поврзани помеѓу себе. Во нејзината основа, страницата е информативна и воглавно наликува на повеќето слични веб страници. Но, доколку решите да пристапите на нејзината "online" платформа за продажба (наскоро ќе се активира), пред Вас ќе се отворат многу повеќе можности за пребарување, селектирање и резервирање, во зависност од услугата за која се интересирате и начинот на кој сте спремни истата да ја уплатите.

Ваша Савана