АЛАНИЈА


Аланија е град кој е сместен на југоисток на медитеранското крајбрежје, оддалечена е 120 километри од аеродромот во Анталија и претставува еден од најубавите туристички центри на турската ривиера. Сместена е во голем залив, помеѓу планината Таурус и Средоземното море на југ.
За љубителите на песочни плажи, хотелите кои се лоцирани во центарот на Аланија се одличен избор. Една од најубавите плажи, позната како Клеопатра, се простира од центарот на градот кон запад, а плажата Кејкубат кон исток.
Аланија во античко време била поморска база позната под името 
Coracesium. Градот е основaн уште во 4 век п.н.е, а за време на владетелството на Селџуците овој град го менува името во Аланија. Дури во 1935 год, кога градот го посетил Кемал Паша Ататурк, градот го добил името Аланија. 
Најпрепознатливо обележје е секако тврдината која е изградена во период на владеење на Селџуците. Долга е 7 км и е една од најпознатите тврдини во овој дел на Медитеранот. Во градот доминира осмоаголната Црвена кула, која претставува симбол на Аланија, која е единствена по своето архитектонско решение. Денес во неа се наоѓа Етнографскиот музеј.
Од 2009 год, оваа тврдина е под заштита на УНЕСКО.
Овој град денес претставува преубав туристички центар со многу хотели, ресторани, кафулиња и барови, но исто така и 3 прекрасни плажи со сино знаме. Од градскиот парк, патот оди покрај брегот до пристаништето, покрај кое се наоѓаат многу продавници за рачна изработка, кожа, облека и накит.
Аланија е совршена комбинација од зеленило и долги песочни плажи кои се всушност и главно обележје на овој туристички центар.
Прочитајте повеќе за плажите во Аланија во нашиот инфо блог >>>


>>> ИНФОРМАЦИИ ЗА ХОТЕЛИТЕ СО ОПИС И ФОТОГРАФИИ <<<

 


ИЗБОР НА ХОТЕЛИ ВО АЛАНИЈА ЗА ЛЕТО 2020

ДИРЕКТЕН ЧАРТЕР ЛЕТ СКОПЈЕ - АНТАЛИЈА - СКОПЈЕ
АЕРОДРОМСКИ ТАКСИ + ТРАНСФЕР + ХОТЕЛСКО СМЕСТУВАЊЕ

>>>>>преглед на термини на чартер програмата<<<<<


ЦЕНИ СО ПОПУСТ ЗА РАНА РЕЗЕРВАЦИЈА !!!


* Цените се изразени во EUR за уплата во денарска пртиввредност: 1 EUR = 62 MKD


* ЗА РЕЗЕРВАЦИЈА И КОНКРЕТНИ КАЛКУЛАЦИИ ЗА АРАНЖМАНОТ ПОБАРАЈТЕ ВО НАШАТА АГЕНЦИЈА            (тел. 3 115 826, [email protected]) 


НАПОМЕНИ:
- ИНФОРМАЦИИ ВО ОДНОС НА ЦЕНАТА ВО КОНКРЕТЕН ТЕРМИН ПОБАРАЈТЕ НА 3 115 826 или [email protected]
- ЦЕНИТЕ СЕ ДАДЕНИ ПО ЛИЦЕ ЗА СМЕСТУВАЊЕ ВО ДВОКРЕВЕТНА СОБА, ВО ДАДЕНИОТ ХОТЕЛ И ТИП НА УСЛУГА ЗА 6 НОЌИ/7 ДЕНА
- ЦЕНИТЕ СЕ СО ВКЛУЧЕН ПОПУСТ ЗА РАНА РЕЗЕРВАЦИЈА!
- ПОПУСТИТЕ ЗА ДЕЦА СЕ ОДНЕСУВААТ НА ХОТЕЛСКОТО СМЕСТУВАЊЕ
- ПОПУСТИТЕ СЕ ОДНЕСУВААТ ЗА РЕЗЕРВАЦИИ НАПРАВЕНИ ДО ДАТУМОТ КОЈ Е НАЗНАЧЕН
- ЦЕНИТЕ НА ПАКЕТ АРАНЖМАН СЕ ПРОМЕНЛИВИ ВО ОДНОС НА ТЕРМИНОТ НА ПАТУВАЊЕ

* Ве молиме имајте в предвид дека од 07.12.2019 во Турција е во сила нова законска регулатива за наплаќање на туристичка такса за сместување, која изнесува околу 1% од вкупната вредност на сместувањето и се наплаќа директно од гостите, на рецепција во хотел.


* МАПА СО ЛОКАЦИЈА НА ХОТЕЛИ ВО АЛАНИЈА >>>