Поклонение на светите мошти на
Свети Нектарије Егински и Свети Јован Богослов 

 

25.aприл (среда)               СКОПЈЕ - БИТОЛА - АТИНА                 
Состанок на групата во 18.00 часот на паркингот пред хотелот Holiday Inn во Скопје и заминување за Битола. Средба со останатите патници во 20.30 ч. пред спортската сала Младост”. Продолжување на патувањето кон Грција во 21.00 часот, преку граничниот премин Меџитлија-Ники. Ноќно возење со попатни застанувања и одмори.

26.aприл (четврток)         ПИРЕА - ЕГИНА
Пристигнување во Атина во утринските часови. Слободно време до заминување за Егина. Околу пладне (12:15ч.), испловување со траект кон островото Егина во Сароничкиот залив. По пристигнувањето, сместување во хотел во местото Агиа Марина. Во попладневните часови, посета на манастирот посветен на Свети Нектарие Егински и присуство на вечерната богослужба. Враќање во хотел. Ноќевање.
 
27.aприл (петок)                ЕГИНА - ПИРЕА - ПАТМОС
Појадок. Во утринските часови, присуство на Светата Божествена Литургија и поклонение на моштите на Свети Нектарие Егински. Разглед на целиот манастирски комплекс: гробот, неговиот дневен престој, неговите ракотворби, како и иконата на Пресвета Богородица пред која ја испеал и најубавата химна на Пресветата - “Света Дево владичице, нескверна Богородице, радујсја невесто неневесна...’' Попладне (14:15ч.), заминување со траект кон Пиреа. Слободно време за индивидуални прошетки и разгледи или можност за посета на манастирот Свето Преображение, кој што почнал да го гради свети Порфириј Кавсокаливит во Милесија, во близина на Атина.  Можност за посета и на црквата посветена на Пресвета Троица. Слободно време за ручек до заминување кон Патмос во 19:00 часот. Ноќно пловење.

 

28.aприл (сабота)             ПАТМОС
Во раните утрински часови (03:15ч.) пристигнување на Патмос. По симнување од бродот, краток одмор до заминување во манастирот посветен на Светиот апостол Јован Богослов. Присуство на Светата литургија во тамошната црква и разглед на манастирот основан уште во 1088 година од Свети Христодул од Витинија. Во пладневните часови, сместување во хотел и краток одмор. Последователно, разглед на Патмос кое е дел од најодалечените кикладски острови во Егејското море, со површина од 34 км2 и население од околу три илјади жители. Во христијанскиот свет е познат и како “Островот на Откровението” или како “Егејскиот Ерусалим”. Во времето на Римската империја, Патмос бил “остров на прогонетите”. Тука во 95 г.н.е. од Ефес, бил протеран и апостолот на љубовта - Свети Јован Богослов. Во разгледот на Патмос, посета на Пештерата на Откровението во која Светиот апостол Јован Богослов ја пишувал последната книга на новозаветниот канон - Откровение или Апокалипса. По враќање во хотелот, слободно време за одмор. Ноќевање.
 
29.aприл (недела)                   ПАТМОС - ПИРЕА
Појадок. Во утринските часови, присуство на Света божествена литургија и посета на манастирот Благовештение, изграден над монументалните карпи на југозападната страна од селото Хора. Поклонение во црквата на Благовестието, подигната во 1613 година од монахот Никифор Критски, собрат од манастирот Св.Јован Богослов. Црквата во 1937 година од страна на големиот духовник, јеромонахот Амфилохије Макрис, е претворена во прекрасен манастир кој живее и денес. Слободен ден за индивидуални прошектки и активности, до вечерното заминување од островот Патмос во 23:55 часот. Ноќно пловење.

See the source image 

30.aприл (понеделник)            ПИРЕА - БИТОЛА - СКОПЈЕ
Во утрински часови во (08:05ч.) пристигнување во Пиреа. Патувањето продолжува кон Македонија со кратки застанувања и одмори. Пристигнување во Битола и Скопје во вечерните часови.

  Цена на аранжманот:             13.800,00 мкд

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:
- Превоз со туристички автобус на наведената релација
- Превоз со траект на релација: Пиреа-Егина-Пиреа и Пиреа-Патмос-Пиреа
- Сместување во хотели на Егина (1 НП) и Патмос (2 НП)
- Организирани посети според програмата, во придружба на духовно лице (теолог или вероучител)
- Туристички придружник за време на патувањето
- Организација и реализација на патувањето
 
ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:
- Здравствено и патничко осигурување за лица: (64-69г.) 185,00 мкд, (64-69г.) 370,00 мкд и (над 69г.) 590,00 мкд
- Евентуални влезници за музеи и културно историски споменици (каде што е потребно)
- Неспоменати индивидуални трошоци за време на посетите, произлезени од лични потреби.
 
НАПОМЕНИ:
- При посета на црквите, мастирите и верските објекти, согласно христијанските и црковните канони (начин на облекување и однесување во нив), од верниците се очекува придржување до нив. Во манастирите жените влегуваат со долго здолниште, а мажите со долги пантолони, а горната облека треба да е со ракави.
- За реализација на овој аранжман, потребен е минимум од 40 патници
- За овој аранжман важат Општите услови на патување на САВАНА и СКТМ