ЕКСКЛУЗИВНА ПРОГРАМА - ПАТУВАЊЕ СО ПРИЧИНА
8 МАРТ - ВО ДРУШТВО СО БАРДОТ ЗВОНКО БОГДАН!
НОВИСАД - БЕЛГРАД
 
09.март(петок)                              СКОПЈЕ - НОВИ САД
Состанок на групата на паркингот спроти хотел “Holiday Inn” во 04:00 часот. Поаѓање на автобусот за Нови Сад во 04:30 часот. Влез во Србија преку граничниот премин Табановце. Ноќно возење со попатни паузи за одмор. Пристигнување во Нови Сад, разглед на градот: “Српско Народно Позориште“ со истоимениот плоштад, плоштадот “Слобода” на кој се наоѓа катедралната црква “Имена Маријаниног” - една од првите изградени во неоготски стил помеѓу 1893 и 1895 година, улицата “Змај Јовина” покрај која се наоѓаат мноштвото познати бутици и ресторани како и најзначајното архитектонско дело во Нови Сад - “Владичански двор” изграден од првиот Епископ Висарион Павловиќ. Во продолжение, Соборната црква Свети Великомаченик Геогрије, Музеите на Нови Сад и на Војводина, Дунавскиот парк, мостот на Дунав. Посета на познатата Петроварадинска тврдина.. Вечерта, слободно време за индивидуални активности. Ноќевање.

10.март (сабота)                           НОВИ САД - ФРУШКА ГОРА - СРЕМСКИ КАРЛОВЦИ
Појадок.
Заминување  на прошетка до блискиот национален парк Фрушка Гора, познат и како “Српската Света Гора”, посета на манастирот Хопово со моштите на Св.Теодор Тирон, Раванинца, Јазак, Гргетек... Разлед на живописното гратче Сремски Карловци препознатливо по ислучителната архитектура и историскиот континуитет, Карловчаката гимназија со најголемата стара библиотека, Капелата на мирот, Патријаршијата... Дегустација на најпрочениот колач куглоф... Факултативна вечера во ресоторан со Петроварадински тамбураши. Ноќевање.

11.март (недела)                          НОВИ САД – ВИНАРИЈА ЗВОНКО БОГДАН – БЕЛГРАД
Појадок.
Заминување и разглед на винарија Звонко Богдан. Средба, дружење и сликање со Звонко Богдан, дегустација на ексклузивни вина и салашки специјалитети. Винаријата за прв пат е отворена во 2008 год.  каде се обединуваат специфичноста и традицијата на лозовите насади во Палиќ, производство на вино со најнова француска технологија. Поаѓање за Скопје со попатна посета на Белград. Разглед и посета на Калемегдан и цркавата Св.Петка и Воведение.Патувањето кон Македонија, продолжува во попладневите часови со кратки попатни застанувања и одмори. Пристигнување во Скопје, во вечерните часови.


 Цена на аранжманот:   109 €    (6.760,оо мкд)
МОЖНОСТ ЗА ПЛАЌАЊЕ НА РАТИ

Во цената на аранжманот е вклучено:    
- Превоз со туристички автобус на наведената релација
- Сместување во хотел *** на база 2 ноќевања со појадок
- Организирани разгледи според програмата
- Разглед на винаријата Звонко Богдан со дегустација на 3 вида на вина со закуска
- Организација на аранжманот и придружник на патувањето

Во цената на аранжманот не е вклучено:
- Влезници за музеите и културно - историските споменици
- Патничко здраствено осигурување други неспоменати посети и услуги

Напомени:    
- За реализација на аранжманот, потребен е минимум од 40 патници.
- За овој аранжман важат Општите услови за патување на СКТМ.