МАКАРСКА / со автобус

                                    7 НОЌЕВАЊА И АВТОБУСКИ ПРЕВОЗ од 179 €                                             
Mагичната привлечност на хрватското приморје доживува кулминација во неговиот најживописен дел - Далмација. Оваа туристичка мека, доволно позната на македонскиот пазар од времето на заедничката држава и денес изобилува со квалитети кои ќе Ве остават без зборови. Синилото на Јадранското Море, автентичните приморски градови, богатиот ноќен живот, морските специјалитети и прекрасните плажи се само дел од долгата листа адути на Далмација! Во вашиот избор и размислувања, - кое место од многуте нанижени од двете страни на градот Сплит: Тучепи, Макарска, Подгора, Брела, Трогир, Примоштен, Шибеник, Водице... би ги избрале за одмор, ние за оваа сезона Ви ја предлагаме Макарска. Бисерот на Далмација и градот кој плени со сета негова содржина. Вам секако ви преостанува само да уживате во неа! А што всушност Макарска ви нуди?! Навистина многу... Близината на островите Брач, Хвар, Корчула... планината Биоково, не така далечните слапови на Крка, Плитвичките езера, градовите Сплит, Солин, Трогир... како и најблиските места: Башка Вода, Брела, Тучепи... се едноставно непрекината инспирација за збогатување на спомените кои можат да се стекнат за само едно лето во Хрватска и Далмација. Доколку пак посакате да го посветите своето време исклучиво на Макарска, сосема е извесно дека нема да останете без фотографии. Посетите на многуте историски градби, како 500 години стариот Фрањевачки самостан, единствениот Малаколошки музеј, Институтот за планините и морето, црквата Св.Марко на Кациќевиот плоштад, Градскиот музеј, црквите на Св.Филип и Св.Петар... се вредност која дополнително ќе го направи вашиот престој во Макарска уште побогат.
  
Пакет аранжман: 10 дена / 7 ноќевања, со вклучен превоз

01.ден                          СКОПЈЕ – МАКАРСКА
Состанок на групата во 16:45 часот на паркингот пред хотел “Holliday Inn“, заминување за Хрватска во 17:00 ч. Патот води преку граничниот премин Блаце со Косово, Албанија и Црна Гора. Дневно и ноќно возење со попатни одмори.
02.ден                          МАКАРСКА
Пристигнување во Макарска во претпладневните часови. Попладне, сместување во собите и слободно време за одмор, релаксација и запознавање со летувалиштето. Ноќевање.
од 03. до 08.ден         МАКАРСКА
Денови за одмор со престој во соби (со сопствена бања) во приватни куќи, на база ноќевање или полупансион (со исхрана во ресторан). Комуникација со локалните представници за евентуални дополнителни услуги, факултативни излети и посети.
09.ден                          МАКАРСКА – СКОПЈЕ
Напуштање на собите (до 10:00 часот). Заминување од Макарска во попладневните часови (во 16:00ч.). Дневно и ноќно возење со попатни одмори. Патот води преку Црна Гора, Албанија и Косово. 
10.ден                           СКОПЈЕ
Пристигнување во Македонија во претпладневните часови.
 
-Терминитe објавени во табелата се однесуваат на ден на поаѓање (термин BUS) или ден на влез во објектите (термин check-in)

- Цените се однесуваат на пакет аранжман по лице за 7N (7 ноќевања со превоз) или 7HB (7 ноќевања со појадок и вечера, со превоз), при сместување на минимум две лица во соба.
- Цените се изразени во EUR за уплата во денарска противвредност: 1 EUR = 62 MKD

X

ПОПУСТИ И ДОПЛАТИ:
- Трето возрасно лице на дополнителен кревет: -10%.
- Дете 2-12 години на дополнителен кревет: -20%.
- Дете 0-2 години: бесплатно
- Попустите за деца и за трето лице, важат при сместување во соба со две возрасни лица
- Употреба на кујна, можно е да се договори во објектот (каде што е достапно)
- Употреба на клима уред, се доплаќа во објектот (каде што е достапно)
- За уплата на две смени (7+7 ноќевања) одобруваме попуст од -30 EUR

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:
- Превоз со туристички автобус на наведената релација
- Сместување во двокреветни соби (со сопствен тоалет) на база 7 ноќевања 
- Организација и реализација на аранжманот

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:
- Туристичка такса: 7 EUR по лице, 3,5 EUR за лица од 12-18 год. и бесплатно за деца до 12 год.
- Задолжителна полиса за патничко осигурување (препорачуваме - полиса без франшиза)

ЗАБЕЛЕШКИ: 
- За реализација на аранжманот, потребен е минимум од 40 патници
- За овој аранжман важат Општите услови за патување на СКТМ и САВАНА